Niemal każdy właściciel serwisu internetowego spotkał się z problemem niedziałających podstron. Czasem jest ich kilka, czasem kilkanaście. Wszystko zależy od wielkości serwisu. Często powodem jest dodanie w jakimś miejscu linka do podstrony z błędem. Wówczas taki link prowadzić będzie do strony z błędem 404. Inną przyczyną może być przebudowa serwisu internetowego. Trzeba wiedzieć, że takie niedziałające linki mają swój wpływ na pozycjonowanie strony. Jak zatem radzić sobie z tym problemem?
Wpływ niedziałających podstron na serwis
Oczywiście błędny link i niedziałająca podstrona wpływa negatywnie na postrzeganie serwisu przez użytkowników. To oczywiste, trafienie na niedziałające strony często wywołuje niemałą frustrację u większości użytkowników. Zwłaszcza jeśli chce się znaleźć szybko ważne informacje. W tym przypadku najczęściej korzysta po prostu serwis konkurencyjny, na który trafią internauci. Ma to swoje konsekwencje także dla SEO. Za niedziałającymi linkami podąża robot wyszukiwarki Google. W ten sposób trafia na nieistniejącą stronę i odnotowuje brak wartościowych dla użytkowników treści. Im więcej takich niedziałających linków, podstron, tym gorzej serwis oceniany jest przez algorytm wyszukiwarki. Dlatego chcąc dbać o jakość pozycjonowania serwisu, należy systematycznie sprawdzać występowanie takich niedziałających linków i podstron i usuwać problem.
Znajdowanie niedziałających linków
Sposobów na znalezienie niedziałających linków jest kilka. Pierwszym jest sposób ręczny. W wyszukiwarce wpisać należy „site:adresserwisu.pl”, a następnie wejść na wszystkie strony, jakie wyświetliła wyszukiwarka w ramach serwisu. W przypadku dość rozbudowanych serwisów może być to jednak bardzo czasochłonne. Drugim sposobem jest skorzystanie z Google Search Console. W tym darmowym narzędziu Google znajduje się zakłada Błędy indeksowania. Znajdują się w niej informacje o błędach związanych z indeksowaniem podstron w ramach serwisu. W ten sposób można szybko trafić na niedziałające linki. Pamiętać jednak trzeba, że narzędzie to nie wskazuje w 100% wszystkich błędów. Trzecim rozwiązaniem jest skorzystanie, z któregoś z komercyjnych programów wyszukujących niedziałające linki.
Niwelowanie problemu niedziałających linków
Jeśli w ramach serwisu znajdzie się niedziałające linki, należy jak najszybciej zareagować. Jeśli przyczyną jest zwykły błąd, np. literówka, to często wystarczy wykonać przekierowanie na właściwy URL. Można to zrobić za pomocą pliku .htaccess i przekierowania 301. Czasem niedziałające linki można wykorzystać dodając na podstrony, na które prowadzą wartościowe treści.