Skąd się bierze pozycja strony www na liście wyników wyszukiwania? Po części jest pochodną technologii i jakości wykonania. Jednak to nie wszystko.

Za jakość serwisu odpowiada optymalizacja. Jest to proces dostosowania zawartości strony do oczekiwań użytkowników, których poplecznikiem jest wyszukiwarka. Poza tym, dzięki dowolnemu browserowi można dowiedzieć się, jak sprawdzić widoczność strony. Proces można przeprowadzić w kilku prostych krokach.

Drugim czynnikiem warunkującym pozycję strony jest pozycjonowanie. To proces naturalnego i wspomaganego działaniami zewnętrznymi tworzenia połączeń serwisu z wieloma miejscami sieci.

Pozycja na liście wyszukiwania każdej strony zależna jest od programu, który odwiedza wszystkie adresy znajdujące się w sieci. Jego najczęściej używaną nazwę – Googlebot – znają wszyscy, którym zależy na widoczności prezentowanych w internecie treści.

Roboty działające na zlecenie wyszukiwarek podczas odwiedzin na stronie zachowują się jak zwykli użytkownicy. Robot może symulować internautę korzystającego z urządzenia mobilnego lub komputera stacjonarnego.

Praca programu grającego rolę użytkownika internetu nazywana jest indeksowaniem. Robot indeksujący odwiedza strony, poruszając się po łączach, które tworzą linki umieszczone na stronach. Dzięki połączeniom Googlebot odnajduje nowe adresy dotychczas wprowadzone do bazy danych.

Zadaniem robotów indeksujących jest bezustanne aktualizowanie zasobów ogólnoświatowej sieci Internet.